ارتباط مستقیم با کارشناس مربوطه: 02122439874

۸۵ درصد از مرگ و میرها در کشور ناشی از بیماری‌های غیرواگیر است

مدیرکل دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت اعلام کرد که بیش از 70 درصد از علت مرگ و میرها در کشور ناشی از بیماری‌های غیرواگیر است.
به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، دکتر افشین استوار در سمینار وضعیت سرطان، تهدیدها و فرصت‌ها اظهار کرد: بیماری‌های قلبی- عروقی و بیماری‌های روانی بیشترین میزان بار اقتصادی را در دنیا ایجاد کرده و در کشور ما هم در صورت ادامه وضعیت فعلی و شیوع سرطان، تعداد مرگ و میرها تا سال ٢٠۴٠ به میزان دوبرابر افزایش می‌یابد.
وی افزود: ٨۵ درصد علت مرگ در کشور، بیماری‌های غیرواگیر است و از حدود ٣٨٠ هزار مرگ در سال، تعداد ٣٠٠ هزار مرگ به علت بیماری‌های غیرواگیر رخ می‌دهد و ٧۶ درصد بار بیماری‌ها به علت بیماری‌های غیرواگیر است.
مدیرکل دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت گفت: بیماری‌های قلبی- عروقی، سرطان، بیماری‌های مزمن تنفسی و دیابت از عوامل فزاینده مرگ و میر هستند که در این بین بیماری‌های قلبی- عروقی و سرطان شیوع بیشتری دارند و حجم بالاتری از مرگ و میر را به خود اختصاص داده‌اند که ناشی از افزایش سن و امید به زندگی و بهبود وضعیت ثبت بیماری‌ها است و همین عوامل علت اصلی افزایش عوامل خطر بیماری‌های غیرواگیر و بخصوص سرطان‌ها است.
دبیر کمیته سرطان وزارت بهداشت در ادامه مهم‌ترین عامل افزایش سرطان را بالا بودن عوامل خطر وقوع این بیماری برشمرد.
وی خاطر نشان کرد: در صورتی که این عوامل خطر کنترل نشوند، شاهد سالانه ۴٠٠ هزار مرگ در سال‌های آتی خواهیم بود.
استوار مهم‌ترین راهبرد کشور در سال‌های اخیر را تشکیل کمیته ملی پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیرواگیر برشمرد و گفت: هدف کلی از تشکیل این کمیته، یکپارچگی در برنامه‌ریزی و نظارت بر سرطان است و مهم‌ترین دستاورد آن، تدوین سند پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیرواگیر است که به تصویب و تایید رییس جمهور رسیده است.
وی کاهش ٢۵ درصدی مرگ‌های ناشی از بیماری‌های غیرواگیر تا سال ٢٠٢۵، کاهش ٣٠ درصدی شیوع مصرف دخانیات، کاهش ٢۵ درصدی شیوع فشار خون بالا و ثابت نگهداشتن میزان بیماری دیابت و چاقی را از جمله اهداف این سند برشمرد که با اهداف سازمان جهانی بهداشت در سند ملی پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیرواگیر منطبق است.
مدیرکل دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت همچنین به تدوین برنامه ملی تشخیص زودرس سرطان اشاره کرد و گفت: در این برنامه تاکید بر گروه‌های پرخطر است و سرطان‌های سینه، روده بزرگ و دهانه رحم در همان مراحل اولیه، غربالگری شده و به سطوح مورد نیاز ارجاع داده می‌شوند.
منبع: سلامت نیوز

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonهم اینک تماس بگیرید